۱۳۹۳/۱۱/۲۹    ۱۲:۴     بازدید:۱۴۴۷       کد مطلب:۱۸۶۹۴          ارسال این مطلب به دیگران  

شیعیان عراق، لبنان,مصر,عربستان
ناصر قندیل تشریح کرد «معادله جدید» سید حسن نصرالله در تأسیس ارتش عربی بر ضد اسرائیل و تروریسم
دبیرکل حزب‌الله لبنان در جدیدترین معادله خود برای ترسیم نقشه منطقه خواستار ایجاد ارتشی عربی از ملتهای عرب برای مقابله با دو رویکرد تروریستیِ صهیونیستی و تکفیری در منطقه شد.

صدای شیعه: ناصر قندیل تحلیلگر مسائل منطقه‌ای در مقاله‌ای در روزنامه البناء لبنان با اشاره به سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان نوشت: سید حسن نصرالله با تواضعی مانند یک گروه لبنانی کوچک اصرار به گفتگوهای داخلی لبنان دارد، این در حالی است که می‌داند که حزب‌الله به قدرتی منطقه‌ای و بزرگ تبدیل شده که در مصاف با دولت‌های بزرگ قرار دارد و دیگر به سطح کوچک لبنان باز نخواهد گشت و تنش‌های کلامی درون لبنان، آن را در تنگنا قرار نمی‌دهد.

گروه‌های لبنانی نیز باید بدانند که جایگاه و قدرت جدید حزب‌الله بین کشورهای بزرگ تا زمانی که برای تقویت موازین فرقه‌ای یا طایفه‌ای به ‌کار گرفته نشود و در مسیر حمایت از لبنان در برابر دو خطر اسرائیل و تروریسم مورد استفاده قرار گیرد، ارزش افزوده‌ای برای لبنان خواهد بود.

این مقاله در ادامه به ذکر چند نکته پرداخته و می‌نویسد:

ــ سید حسن نصرالله از ورود به درگیری کلامی با سعد حریری امتناع کرد و تنها به تأکید بر اهمیت پیگیری گفتگوها و استقبال از جدیت آن بسنده کرد. وی اصرار داشت که برخی اظهارات حریری در مورد طرح بعضی تناقضات از اتهام‌زنی به حزب‌الله به بازی طایفه‌ای را رد کند، چرا که گوینده این سخنان تا فرق سر در باتلاق طایفه گرایی غرق شده است.

وی همچنین به این سخن حزب‌الله اشاره کرد که برای حمایت از لبنان و دفع خطر در فاصله دورتر به‌صورت پیش‌دستانه در سوریه مبارزه می‌کند. وی در پاسخ به اعتراض دیگران به این سخن از آنها نیز خواست تا این پیش‌دستی را انجام داده و خطری که را الآن صدها کیلومتر از آنها فاصله دارد دفع کنند، این موضوع شامل ایتالیا و عربستان سعودی و آمریکا می‌شود.

وی به برخی انتقادها در زمینه موضع حزب‌الله لبنان نسبت به انقلاب بحرین به‌بهانه عدم مداخله در امور کشورهای عربی پاسخ داد و خواستار رقابت مسالمت‌آمیز و کنار گذاشتن خشونت و تکیه بر گفتگو شد، این در حالی است که جریان المستقبل کاملاً در بحران سوریه حضور دارند و با شعار تجهیز و تأمین مالی تروریست‌ها و دعوت به براندازی نظام در آن مداخله می‌کند.

وی در پایان سخنانش از سعد حریری خواست تا با شعار "حمایت از لبنان در برابر خطر تروریسم" همگرایی کند و از عناد و لجاجت بر ضرورت هماهنگی و همکاری با سوریه و بحران این کشور که نیاز ضروری لبنان برای رهایی از خطر تروریسم است، دست بردارد.

ــ دبیرکل حزب‌الله لبنان در عین حال آماده پذیرش اختلافات و ادامه گفتگوها از دیدگاه‌های اختلافی بود و به کم کردن دایره اختلافات و ایجاد تفاهم بر اساس درک شرایط منطقه‌ و خطرات موجود و دوری از آنها دعوت کرد و گفت: ما با کسانی که می‌گویند از سوریه خارج شویم، گفتگوها را قطع نمی‌کنیم و به کمترین حد از توافق ممکن راضی هستیم و در عین حال به آنها می‌گوییم که با هم به سوریه و عراق برویم، چرا که منطقه در مرحله ترسیم نقشه‌ها است و هیچ جایی برای تعیین سرنوشت و امنیت یک کشور به‌تنهایی وجود ندارد.

هر کس که تصمیم بگیرد از مشارکت در تقسیم نقشه‌های بزرگ غایب باشد، دیگران برای او نقشه کشورش را ترسیم می‌کنند و آینده‌اش را انتخاب خواهند کرد. اگر گزینه شما این است؛ ما گزینه خود را انتخاب کرده‌ایم و نمی‌گذاریم کسی سرنوشت کشور ما را به‌نیابت از ما تعیین کند.

ــ برای اولین بار گفتمان محافظه‌کارانه لبنان با انتخاب‌های سخت همراه شد. حزب‌‌الله لبنان رویکرد مقاومت را از محاسبات تنگ لبنان که از 3 دهه پیش در این کشور حاکم بود، جدا کرد. شرایط کنونی اجازه مخفی شدن پشت مرزها را نمی‌دهد، چنانچه تنیدگی و ارتباط بین دولت‌های منطقه به مرحله سرنوشت‌سازی رسیده است. سید برای لبنانی‌ها تشریح کرد که اتفاقی که دیروز ممکن بود، امروز دیگر ممکن نیست. وی گفت: شما نمی‌توانید همان گفتمان قدیمی را از من بخواهید که برای این روزها دیگر مفید نیست.

قدرت ما امروز گفتمان جدیدی را می‌طلبد حتی اگر عده‌ای بخواهند به‌جای شادی، نسبت به این موضوع ناراحت باشند.

ــ نکته مهم در سخنرانی دبیرکل حزب‌الله فراتر از دعوت به ائتلاف منطقه‌ای فراگیر برای مقابله با خطر تروریسم و بیشتر از این نکته بود که روند تروریسم تولید دستگاه‌های اطلاعاتی و جاسوسی است که به‌نفع رژیم اسرائیل کار می‌کند.

وی در این سخنرانی برای اولین بار از مبارزه حزب‌الله لبنان در عراق خبر داد و از عربستان سعودی خواست تا لجاجت خود در سوریه و یمن و پیامدهای آن را درک کند، چرا که هدف اصلی داعش رسیدن به مکه و مدینه است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان تجربه این حزب را به‌عنوان هسته ارتش مردمی عربی برای پایان دادن به تروریسم ارائه داد چرا که اطمینانی به جدی بودن کشورهای خارجی و خوش‌بینی نسبت به پاسخ بسیاری از دولت‌ها به این پیشنهاد وجود ندارد. به این ترتیب ارتشی مردمی و عربی برای مقاومت در برابر اسرائیل و تروریسم تشکیل می‌شود که مقاومت هسته ارتش آن را شکل خواهند داد.

به نظر می‌رسد دعوت به داوطلب شدن جوانان و گروه‌های مختلف و احزاب عربی در اینجا با حفظ تنوع فکری و سیاسی نقطه تحول سرنوشت‌ساز دیگری برای حزب‌‌الله لبنان جهت رهبری مرحله عربی جدید است که از شکست طرح موسوم به بهار عربی برای اعلام بهاری جدید شکل گرفته است، به‌ویژه اینکه وی اعلام کرد تعهد علنی به نقش منطقه‌ای به‌عنوان شرطی برای حمایت از نقش داخلی و همچنین حمایت از لبنان دنبال می‌شود.


انتهای پیام


نظر شما درباره این مطلب
نام :
ایمیل :
کد امنیتی
     
 
به اشتراک گذاشتن/ایمیل/بوک مارک این مطلب
کلیه حقوق برای صدای شیعه محفوظ می باشد.

 

Powered by Ferdows CMS Pro 1.2.0 2011 All right reserved. سیستم مدیریت محتوا فردوس ، اتوماسیون اداری فردوس ، سیستم اتوماسیون اداری، ویدئو کنفرانس، سیستم مدیریت محتوا فردوس ، بهترین سایت ساز
امنیت اطلاعات و ارتباطات ناجی ممیزی امنیت Security Audits سنجش آسیب پذیری ها Vulnerability Assesment تست نفوذ Penetration Test امنیت منابع انسانی هک و نفوذ تست نفوذ آموزش هک