۱۳۹۵/۳/۲۲    ۹:۵۴     بازدید:۹۸۰۹       کد مطلب:۲۱۰۵۵          ارسال این مطلب به دیگران  

شیعیان یمن
افشای نقش اسرائیل و لابی عربی در حذف نام عربستان از فهرست سیاه سازمان ملل خفقـان دبیـرکل
عربستان سعودی موفق شد با ایجاد یک موج بزرگ فشار بر دبیرکل سازمان ملل متحد و تهدید او به قطع کمک‌های مالی خود و متحدانش در شورای همکاری خلیج فارس و سازمان همکاری‌های اسلامی به سازمان‌های تابعه این نهاد «بان کی مون» را وادار به عقب نشینی و حذف نام ائتلاف سعودی‌ها از فهرست ناقضان حقوق کودکان در جنگ یمن کند.

صدای شیعه: اما این اتفاق نه فقط آبروی از دست رفته سعودی‌ها را به واسطه وارد شدن به لیست سیاه سازمان‌ملل باز نگرداند که رسوایی دیگری را هم به دلیل سوء‌استفاده آنها از تهدید و تطمیع سازمان ملل و استفاده ابزاری از سازمان همکاری‌های اسلامی در سطح بین‌المللی برایشان رقم زد.
درست است که «بان کی مون» زیر بار فشارها و تماس‌های کشورهای عربی و خرده کشورهای آویزان جیب سعودی‌ها و تهدید عربستان و دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به قطع کمک‌های مالی خود به مؤسسات تابعه سازمان‌ملل مجبور شد نام عربستان را از گزارش دیر هنگام و نیم بند و محافظه کارانه چند روز پیش خود که پس از گذشت یک سال و سه ماه بمباران بی وقفه مردم یمن فقط بخشی از جنایات علیه کودکان و زنان را به ائتلاف عربستان نسبت می‌داد خارج کند، اما این فشارها، از دید نهادهای بین‌المللی و رسانه‌ها مخفی نماند و افشای گسترده آن هم به اعتبار و قدرت سازمان ملل و دبیرکل آن لطمه زد و هم آن بخش کم تعداد از افکار عمومی جهان را که درباره نقش عربستان در نقض حقوق بشر چه در یمن و چه سوریه و عراق و بحرین وحتی در داخل این کشور بی اطلاع بود یا تردید داشت مطمئن کرد.

 باج خواهی و قلدری عرب‌ها
منابع دیپلماتیک که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، به رویترز گفته‌اند که بعد از انتشار گزارش سازمان ملل، دفتر بان‌ کی مون با تماس‌های وزرای خارجه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و سازمان همکاری‌های اسلامی «بمباران» شده است.
این منابع دیپلماتیک اقدام عربستان و متحدانش را یک «باج‌خواهی واقعی» توصیف کرده و گفته‌اند که آن‌ها از «قلدری، تهدید و فشار» برای تغییر موضع سازمان‌ملل استفاده کرده‌اند.
رویترز افشا کرده است که عربستان تهدید کرده بود «علمای ریاض برای صدور فتوایی علیه سازمان ملل و اعلام این سازمان به عنوان یک نهاد ضد اسلامی، تشکیل جلسه دهند، که معنای آن ممنوع شدن هرگونه رابطه، کمک و حمایت از برنامه‌ها و پروژه‌های سازمان ملل از سوی اعضای شورای همکاری‌های اسلامی بود.»
استفان‏دوجاریک سخنگوی سازمان ملل هم تأیید کرده است که علاوه بر عربستان، نمایندگان اردن، امارات و بنگلادش ،مصر، کویت و قطر هم با دفتر بان‌کی مون تماس گرفته و به گزارش سازمان ملل اعتراض کرده‌اند.
 ریاض دست به دامن اسرائیل شد
رادیو اوستن اروپا اما با انتقاد شدید به دبیرکل سازمان ملل افشا کرد که عربستان با استفاده از لابی غربی و صهیونیستی نام ائتلاف سعودی را از فهرست سیاه خارج کرده و عبدالله المعلمی نماینده عربستان در سازمان ملل از «دانی دانون» نماینده رژیم صهیونیستی در این سازمان برای حذف نام ائتلاف سعودی - عربی از لیست سیاه سازمان‌ملل کمک گرفته‌است.

 تلاش برای فرار از محاکمه
 نماینده اسبق کشورمان در سازمان ملل متحد درباره این اتفاق و تأثیر آن بر وجهه سازمان ملل متحد و کشور عربستان سعودی می‌گوید: بیانیه سازمان ملل مستند به گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی از اوضاع یمن است و واقعیت را نمی‌شود حذف کرد.
 دکتر علی خرّم با اشاره به اینکه عربستان بارها و به کرات به نقض حقوق بشر و جنایات جنگی و کشتار دسته جمعی متهم شده و این گزارش بار اول نبود تصریح می‌کند: حذف نام عربستان از گزارش اخیر نمی‌تواند دردی را از سعودی‌ها دوا و آنها را از ناقضین حقوق بشر خارج کند. به گفته خرم شواهد و دلایل علنی نشان می‌دهد عربستان از سلاح‌های ممنوعه مانند بمب‌های خوشه‌ای و آتش‌زا علیه مردم عادی استفاده کرده که اعتراض‌های بین‌المللی رابه دنبال داشته چون این کشور از محدوده جنگ متعارف خارج شده است.
وی می افزاید: از اینرو بسیاری از کارشناسان حقوق بین‌الملل معتقدند کشاندن عربستان به جرم جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت و کشتار جمعی غیر نظامیان در یمن و بحرین و دیگر کشورها و اعدام‌های سیاسی و در داخل این کشور به دیوان بین‌المللی جنایی حتمی خواهد بود و عربستان می‌خواهد با این حربه‌ها و امکانات و ابزارهای مالی و حتی تهدید و ارعاب خود را از این محاکمه محتمل در آینده برهاند، اما این هدف محقق نخواهد شد.

قدس آنلاین


انتهای پیام
نظر شما درباره این مطلب
نام :
ایمیل :
کد امنیتی
     
 
به اشتراک گذاشتن/ایمیل/بوک مارک این مطلب
کلیه حقوق برای صدای شیعه محفوظ می باشد.

 

Powered by Ferdows CMS Pro 1.2.0 2011 All right reserved. سیستم مدیریت محتوا فردوس ، اتوماسیون اداری فردوس ، سیستم اتوماسیون اداری، ویدئو کنفرانس، سیستم مدیریت محتوا فردوس ، بهترین سایت ساز
امنیت اطلاعات و ارتباطات ناجی ممیزی امنیت Security Audits سنجش آسیب پذیری ها Vulnerability Assesment تست نفوذ Penetration Test امنیت منابع انسانی هک و نفوذ تست نفوذ آموزش هک