۱۳۹۵/۸/۲۲    ۱۳:۱۸     بازدید:۴۵۶       کد مطلب:۲۲۶۳۷          ارسال این مطلب به دیگران  

اخبار فرهنگی
حال نوشتن نداریم انتقاد یک نویسنده از موضوعات دم‌دستی در کتاب‌های دینی کودکان
حجت‌الاسلام و المسلمین غلامرضا حیدری ابهری با انتقاد از رویه نگارش کتاب‌های دینی کودکان در کشور گفت: دنیا در حال تغییر است، اما ما داستان‌های دینی را محدود به موضوعات تکراری کرده‌ایم.

صدای شیعه: حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا حیدری ابهری، نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان، در گفت‌وگویی، از چاپ کتاب جدیدش خبر داد و گفت: «سرزمین عددهای قرآنی» از جمله کارهایی است که اخیراً به اتمام رسیده و قرار است به زودی به چاپ برسد.

وی با اشاره به محتوای این کتاب ادامه داد: این اثر با هدف آموزش اعداد به کودکان نوشته شده و در آن از اعدادی که در قرآن کریم یاد شده،‌ استفاده شده است. مسئله این کتاب اعداد نیست، بلکه مسئله این است که کودک در وهله نخست با مضامین و قصه‌های قرآنی آشنا شود. به عنوان نمونه، ما در این اثر به بهانه آموزش عدد هفت، به مسئله هفت آسمان و «سَبْعَ سَمَاوَاتٍ طِبَاقًا» پرداختیم. همچنین برای آموزش عدد شش، به آیه «خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ فی سِتَّةِ أَیَّامٍ» پرداختیم. همچنین از آیه‌هایی که به قصه‌های قرآنی مرتبط هستند،‌ مانند قصه حضرت یوسف(ع) و سجده کردن 11 ماه و ستاره بر ایشان نیز استفاده کردیم.

این نویسنده حوزه ادبیات کودک و نوجوان بر لزوم به کارگیری نوآوری در کتاب‌های دینی برای این گروه سنی تأکید کرد و افزود: مسیحیان در حال حاضر با تغییر فرم، اطلاعات جدیدی به بچه‌ها ارائه می‌دهند، اما ما از سال‌ها پیش تاکنون تنها به قصه‌های قرآنی و زندگانی چهاره معصوم(ع) می‌پردازیم. در حالی که دیگر ادیان تلاش دارند تا حرف‌های نو را با شکل و فرم جدیدتری به مخاطب عرضه کنند و به همین دلیل همواره دست به نوآوری می‌زنند. در این حالت مخاطب حس تکرار ندارد.

حیدری ابهری با انتقاد از رویه برخی از نویسندگان برای تکرار موضوعات مطرح شده در کتاب‌هایشان گفت: من همواره تلاش کرده‌ام تا با نگاهی جدیدتر به سراغ قرآن بروم و سعی کنم تا با روش‌های جدیدتری مضامین قرآنی را به کودکان آموزش دهم؛ همین موضوع سبب شده تا برخی از همکارانم بر من خرده بگیرند و به کارهایم انتقاد کنند؛ اما من همیشه به این فکر می‌کنم که دنیا در حال تغییر است و کارهای من نیز باید دچار تغییر و نوآوری شود.

این نویسنده کودک و نوجوان یادآور شد: در حال حاضر کتاب‌های دینی برای کودکان و نوجوانان در یک دایره تنگ دور می‌زند و از این دایره خارج هم نشده است. این امر دلایل مختلف دارد؛ هم نویسنده ما ریسک نمی‌کند و هم ناشر. نویسندگان و ناشران رمق و شجاعتی برای انجام کار جدید ندارند. اگر هم نویسنده ابتکاری به خرج بدهد، کمتر ناشری پیدا می‌شود که ریسک کند و این کار نو را منتشر کند. در طول چند سال گذشته کارهایی بوده است که مؤلف برای نگارش آن دو سال زمان صرف کرده، اما حمایت خاصی از او صورت نگرفته و کار به چاپ نرسیده است.

وی تأکید کرد: معمولاً در حوزه ادبیات کودک و نوجوان در خارج از کشور کارهای بزرگی صورت می‌گیرد که ماحصل یک کار جمعی است، اما در ایران هر کسی جداگانه این کار را انجام می‌دهد و هماهنگ کردن این مجموعه‌ها کار دشواری است. ما همدل نیستیم و بضاعت کار برزگ را هم نداریم.

منبع: تسنیم


انتهای پیام


نظر شما درباره این مطلب
نام :
ایمیل :
کد امنیتی
     
 
به اشتراک گذاشتن/ایمیل/بوک مارک این مطلب
کلیه حقوق برای صدای شیعه محفوظ می باشد.

 

Powered by Ferdows CMS Pro 1.2.0 2011 All right reserved. سیستم مدیریت محتوا فردوس ، اتوماسیون اداری فردوس ، سیستم اتوماسیون اداری، ویدئو کنفرانس، سیستم مدیریت محتوا فردوس ، بهترین سایت ساز
امنیت اطلاعات و ارتباطات ناجی ممیزی امنیت Security Audits سنجش آسیب پذیری ها Vulnerability Assesment تست نفوذ Penetration Test امنیت منابع انسانی هک و نفوذ تست نفوذ آموزش هک