۱۳۹۵/۸/۲۶    ۱۸:۵۹     بازدید:۴۴۱       کد مطلب:۲۲۶۴۶          ارسال این مطلب به دیگران  

اخبار فرهنگی
مخبردزفولی: غربی ها تاریخ علم را آنگونه که خواسته اند نوشتند
آئین اختتامیه « همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه‌ای در مکتب علامه سید محمد حسین طباطبایی» با حضور محمد رضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

صدای شیعه: محمدرضا مخبردزفولی در مراسم اختتامیه « همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه‌ای در مکتب علامه سید محمد حسین طباطبایی» که دانشگاه صنعتی سهند تبریز برگزار شد با اشاره به سابقه درخشان علم و دانش در تمدن اسلامی، گفت: در تمدن اسلامی «علم بما هم علم» مورد تکریم و تمجید است و گرایش فکری دانشمند در تکریم او تاثیری نداشته است.

وی افزود: نکته مهم دیگر در تاریخ علم در تمدن اسلامی، توجه به علوم تجربی است؛ زیرا از منظر تفکر اسلامی جهان آفرینش مظهر صنع حکیمانه الهی است و شناخت این جهان به تقویت و تحکیم مبانی توحید منجر خواهد شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این نگاه موجب شده که فقه، فلسفه، پزشکی، علوم تجربی و ... در یک شخصیت مانند ابن سینا جمع شود.در این نگاه علم به عنوان موهبت الهی یک امانت محسوب می شود که باید در خدمت بندگان خدا قرار داده شود. علامه طباطبایی (ره) را می توان ادامه این سنت حسنه و نمونه معاصر این مکتب دانست.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: غرب مسیحی بعد از قرون وسطی بر سر سفره این تمدن نشست ولی از اخلاق این تمدن بهره ای نبرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تاریخ علم را غربی ها آنگونه که خواسته اند نگاشته اند و به همین دلیل در این نگاه غرب مبدا و منشا همه علوم است.همین نگاه را امروز در تهمت به "سرقت علمی" به دانشمندان کشورمان مشاهده می کنیم.هیچ کس منکر برخی تخلفات علمی در کشور نیست، اما غربی ها در این تخلفات کارنامه بدتری دارند.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران گفت: پیشرفت های علمی کشور در سال های بعد از انقلاب اعجاب آور بوده و این پیشرفت ها امروز هدف و آماج دشمنی هاست. این دشمنی ها نشان می دهد که پیشرفت های ما بسیار بیشتر از توقع دشمنان بوده است و برای کمرنگ کردن این پیشرفت ها به بی اخلاقی های فراوانی دست زده اند.البته برخی انتقادات وجود دارد که لازم است، ولی منتقدان دلسوز هم باید از پیشرفت های علمی حمایت و پشتیبانی کنند.همانگونه که در موضوعاتی مانند حقوق بشر و ... برخوردهای دوگانه غربی ها را شاهدیم در مقابله با تخلفات علمی هم این موضوع را مشاهده می کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: بنده چندی پیش گفتم که این کارها سازمان یافته است و از آن بوی توطئه به مشام می رسد، ولی متاسفانه برخی از افراد از این موضع گیری بنده بر آشفته شدند، ولی ما برای این سخن خود اسناد و مدارک غیر قابل انکاری داریم.

مخبر دزفولی در پایان با اشاره به ابعاد اخلاق علمی در جهان امروز گفت: همانگونه که غرب امروز سودای رهبری بر جهان را در سر می پروراند، سلطه بر جریان علمی جهان را با شدت دنبال می کند.ما با اتکا به ذخائر غنی فرهنگ و تمدن اسلامی تلاش علمی خود را ادامه خواهیم داد.تدوین مبانی فکری اخلاق علمی و حرکت بر اساس این مسیر باید توسط جامعه علمی کشور جدی تر گرفته شود.اگر بخواهیم «تمدن نوین اسلامی» شکل بگیرد باید همه دانشمندان با یک نگاه واحد تلاش علمی خود را انجام دهند. پیشرفت علمی بنیان و اساس تمدن سازی است.

مخبر دزفولی در ادامه سفر خود به استان آذربایجان شرقی از  «دانشگاه هنر اسلامی» و «آثارخانه جهان اسلام» بازدید کرد.

وی همچنین ضمن بازدید از خانه موزه استاد شهریار، وی نابغه ‌ای بی‌همتا در عرصه ادبیات فارسی و ترکی دانست و گفت: تمامی آثار  این شاعر بلندآوازه ایران زمین مایه فخر ملت ایران به ویژه مردم آذربایجان و تبریز است.

منبع: مهر


انتهای پیام


نظر شما درباره این مطلب
نام :
ایمیل :
کد امنیتی
     
 
به اشتراک گذاشتن/ایمیل/بوک مارک این مطلب
کلیه حقوق برای صدای شیعه محفوظ می باشد.

 

Powered by Ferdows CMS Pro 1.2.0 2011 All right reserved. سیستم مدیریت محتوا فردوس ، اتوماسیون اداری فردوس ، سیستم اتوماسیون اداری، ویدئو کنفرانس، سیستم مدیریت محتوا فردوس ، بهترین سایت ساز
امنیت اطلاعات و ارتباطات ناجی ممیزی امنیت Security Audits سنجش آسیب پذیری ها Vulnerability Assesment تست نفوذ Penetration Test امنیت منابع انسانی هک و نفوذ تست نفوذ آموزش هک