۱۳۹۰/۱۰/۱۷      بازدید:۷۶۵۸       کد مطلب:۸۱۰۴          ارسال این مطلب به دیگران  تغییر وضعیت روسپیگری در ایران

با این که سن فحشا در ایران به 14 سال رسیده است ما شاهد افزایش روسپیگری درزنان طبقه متوسط هستیم

صدای شیعه: امان الله قرایی مقدم استاد دانشگاه و آسیب شناس در گفت و گو با دنیای صنعت درباره وضعیت روسپیگری در ایران گفت: با این که سن فحشا در ایران به 14 سال رسیده است ما شاهد افزایش روسپیگری درزنان طبقه متوسط هستیم.

او گفت: در تحقیقی که سال گذشته در کرج انجام دادم از یک نمونه 860 نفره 33درصد زنان روسپی متاهل بودند و ارتباط های چندگانه داشتند. منتهی نتایج این تحقیق رابه علت حساسیت هایی که در جامعه وجود داشت، منتشر نکردم تا اینکه امسال مدیر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی اعلام کره که 50 درصد زنان روسپی متاهل هستند.

این آسیب شناس ادامه داد: 23 درصد این زنان به دانشجویانی که پرسشنامه پر می کردند، گفته بودند داشتن رابطه با یک نفر بیانگر امل بودن است. 7 درصد از آن ها اگرچه تن به روسپیگری داده بودند اما از این وضعیت ناراضی بودند و 3 درصد هم درباره رضایت یا عدم رضایت خود از تن فروشی سکوت کرده بودند.

قرایی مقدم یادآورشد: این افراد به طبقه متوسط جامعه تعلق داشتند و دلایل متفاوتی نیز برای کار خود عنوان کرده اند،مانند نارضایتی جنسی از همسر، برخوردهای نامناسب مرد، نیاز به رفاه بیشتر برخی از این دلایل هستند. سیاست های غلط در عرصه فرهنگی و اجتماعی مانند محرومیت‌ها، محدودیت‌ها، امیال سرخورده و فروخورده یکی از علل رخ داد این پدیده در جامعه است.

اودر تبیین این وضعیت تصریح کرد: من نظریه ای با نام فضای حیاتی تئوریزه کرده ام. فضای حیاتی جایی است که مجموع نیروهای برانگیزنده بر نیروهای بازدارنده غلبه می کنند. در مورد این زنان باید گفت نیروهای برانگیزنده بر بازدارنده مانند مجازات های سنگینی که در ایران درباره زنای محصنه وجود دارد، طلاق و پایبندی به مذهب غلبه کرده است.

این اسیب شناس تاکید کرد: ما شاهد یک هرج و مرج جنسی در جامعه هستیم و این امر تنها به زنان اختصاص ندارد بلکه در مورد مردان هم هست. برای برون رفت از این وضعیت باید آموزش های لازم به مردان و زنان جوان برای انتخاب همسر،مهارت های زندگی مشترک در جامعه داده شود. همچنین ترویج نشاط و شادی هم در جامعه همراه با بالا بردن اوقات فراغت برای خانواده ها مهم و ضروری است.

قرایی مقدم بیان کرد: این تحقیق در مناطق مختلف کرج از جمله ترمینال های اتوبوس رانی و ایستگاه های مترو،45 متری،ملک آباد،پارک شهید چمران،فاتح انجام شده بود.

انتهای پیام


نظر شما درباره این مطلب
نام :
ایمیل :
     
 
به اشتراک گذاشتن/ایمیل/بوک مارک این مطلب