موبایل اسلامی| طریق معرفت| ادبیات مذهبی| تصاویر| نواها و نماها| استفتا از مراجع تقلید| دانلود دعا و زیارت| اس ام اس مذهبی| پیوندها| تماس با ما| Rss

سرویس های خبری
صفحه اصلیصفحه اصلی
اخبار ایران و جهاناخبار ایران و جهان
اخبار مراجعاخبار مراجع تقلید
اخبار ويژهاخبار ویژه
اخبار مذهبیاخبار مذهبی
گزارش خبریگزارش خبری
شیعیان پاکستان، افغانستان شیعیان پاکستان، افغانستان
شیعیان عراق، لبنان شیعیان عراق، لبنان
شیعیان یمن شیعیان یمن
شیعیان آفریقا و اروپا شیعیان آفریقا و اروپا و امریکا
شیعیان خلیج فارس شیعیان بحرین وخلیج فارس
مقالات و گفتوگوهای سیاسیمقالات و گفتوگوهای سیاسی
مقالات و گفتوگوهای مذهبیمقالات و گفتگوهای  مذهبی
دیگر رسانه هادر رسانه های دیگر
خبر تصویریخبر تصویری
ویژه نامه هاویژه نامه ها
دعوت به همکاریدعوت به همکاری
   خبرهای ویژه      بازدید:۲۰۸۹۲        کدمطلب:۹۱۶۸                 ارسال این مطلب به دیگران  
 
گزارش؛
کدام مرجع تقلید اذن پدر دختر را لازم نمی داند؟
یکی دو هفته مانده به شروع سال تحصیلی جدید، حجت الاسلام قرائتی در نشستی با روسای دانشگاه‌های کشور درباره سالم سازی فضای فرهنگی دانشگاه ها صحبت کرد و بحث ازدواج موقت دانشجویی را به میان کشید...


صدای شیعه: به گزارش مهر، یکی دو هفته مانده به شروع سال تحصیلی جدید، حجت الاسلام قرائتی در نشستی با روسای دانشگاه‌های کشور درباره سالم سازی فضای فرهنگی دانشگاه ها صحبت کرد و بحث ازدواج موقت دانشجویی را به میان کشید. بحثی که آن روزها سر و صدای زیادی به پا کرد و حالا با گذشت یک ماه و نیم از آن زمان، واکنش ها درباره این جمله معروف که «ازدواج موقت باید در دانشگاه‌ها راه بیفتد؛ وگرنه در محیط دانشگاه انجام حرام و گناه افزایش پیدا می‌کند» همچنان ادامه دارد.


 حجت الاسلام قرائتی چند روز بعد از گفتن این جمله، مصاحبه ای کرد تا واکنش های رسانه ای را تعدیل کند. او در توضیح نظراتش گفته بود: «در مورد ازدواج موقت در دانشگاه ها من قبلا در این باره صحبت کردم اما برداشت اشتباهی از این موضوع شد،در حالیکه مسئله ازدواج موقت به این معنا نیست که دخترها در محیط دانشگاه صیغه شوند.  دانشجویان پسری که امکان ازدواج ندارند اما تمایل دارند که ازدواج کنند، می‌توانند با زنان بیوه جوانی که آمادگی دارند ازدواج کنند تا پس از اینکه تحصیلاتشان به پایان رسید بروند و ازدواج کنند.»

این پیشنهاد حجت الاسلام قرائتی بعد از پاسخ های مثبت و منفی که از کارشناسان اجتماعی دریافت کرد، از سوی مراجع رسمی هم بی جواب نماند تا معاون رئیس جمهور در امور خانواده اولین موضع گیری رسمی را در این باره داشته باشد. زهرا سجادی در این باره گفت: «حجت الاسلام قرائتی مطالبی را در زمینه ازدواج موقت برای حل یک سری مشکلات مطرح کردند اما در ازدواج موقت هم دختر باید اجازه پدر داشته باشد.»

او گفت که ازدواج موقت یک دستور دینی است و این مسئله قابل رد کردن نیست و اگر آن طور که اسلام نگاه می‌کند صورت گیرد مشکلی هم ندارد، چون هم تعداد خانم‌ها از آقایان بیشتر است و هم اینکه عوامل محیطی و آسیب‌ها بیشتر گریبان‌گیر آقایان است.

سجادی که با خبرگزاری فارس گفتگو می کرد، درباره زنان مطلقه و بیوه هم گفت: «برخی از خانم‌های بیوه و یا افرادی که به دلیلی از همسر خود جدا شدند اما با توجه به مشکلات خاص خود، امکان ازدواج مجدد را ندارند. اسلام برای پیشگیری از مشکلات، ازدواج موقت را قرار داده است اما ازدواج موقت هم شرایطی دارد.ازدواج موقت راه‌حل مقطعی است که تنها در مقطع خاص مشکل را حل می‌کند، در دستورت اسلام تاکید شده که اگر مرد نمی‌تواند عدالت را رعایت کند نباید همسر دیگری را اختیار کند.»
 

اذن پدر در ازدواج موقت
علمای شیعه، با توجه به نظرات متفاوتی که درباره اذن پدر در ازدواج موقت دارند در 5گروه قرار می گیرند. عده ای از آنها معتقدند در ازدواج موقت دختر باکره ای که به حد بلوغ رسیده و مصلحت خود را تشخیص می دهد، اذن پدر لازم است. عده ای آن را بنابر احتیاط واجب، لازم می دانند و بر اساس احکام دینی، در چنین موردی می توان به مرجع تقلید دیگری رجوع کرد. عده ای از مراجع، معتقدند اذن پدر در ازدواج موقت تکلیفا لازم است یعنی اگر بدون اذن پدر عقد خوانده شود صحیح است، ولی فردی که باید اجازه می‌گرفت و نگرفته، معصیت کار است. گروهی دیگر، اعتقاد دارند اذن پدر لازم نیست ولی خوب است رعایت شود. و در نهایت، عده ای معتقدند که ازدواج موقت درباره دختری که مستقل است و صلاح خود را می داند، نیازی به اذن پدر ندارد.

کدام مراجع اذن پدر را ضروری می دانند؟

آیات عظام امام خمینی(ره)، شبیری زنجانی، تبریزی عقیده دارند اذن پدر در ازدواج موقت لازم است. آیت الله العظمی سیستانی هم پیرو همین نظر هستند اما در دختری که متصدی امور زندگی خودش باشد اذن پدر را بنا بر احتیاط واجب لازم می‌دانند نه به فتوا.
لازم است اما با احتیاط
اما آیات عظام خامنه ای، مکارم شیرازی، اراکی، خوئی، گلپایگانی، فاضل لنکرانی، صافی و وحید خراسانی، علمایی هستند که عقیده دارند در عقد ازدواج موقت بنا براحتیاط واجب اذن پدر لازم است.


 

نظر آیت الله  العظمی بهجت درباره اذن پدر
به اعتقاد مرحوم آیت الله العظمی بهجت، اذن پدر در ازدواج موقت تکلیفاً لازم است و اگر عقد بدون اذن پدر خوانده شود صحیح است، اما چیزی از گناه فرد کم نمی کند. در استفتایی که یکی از مقلدان آیت الله بهجت از ایشان داشتند، سوال شده بود: «یا دختر باکره‏اى را که بالغ و عاقل و رشیده است، بى‏اذن پدر او مى‏توان متعه کرد؟» که پاسخ آیت الله بهجت این طور بود: «بنابر احتیاط، تکلیفا باید از پدر یا جدّ پدرى خود اجازه بگیرد، چون تکوینا مفسده دارد.»
ایشان در پاسخ به استفتای دیگری در رابطه با شرایط ازدواج موقت گفته اند: «باید در ازدواج موقت مهر و مدت معین شود و بنابر احتیاط با اجازه‏ى پدر دختر صیغه‏ى صحیح خوانده شود، و رابطه با نامحرم حرام است.»


 

دختر رشیده بالغه، بی نیاز از اذن پدر
اما آخرین رویکرد علما به مساله ازدواج موقت، رویکردی است که ازدواج دختر رشید و بالغ را بی نیاز از اذن پدر می داند.
آیت الله العظمی محمدصادق روحانی معتقدند در مورد دختر بالغه رشیده اذن ضروری نیست. ایشان در پاسخ به سوالی با این مضمون که «در سوره نساء آمده است که عقد باید با اجازه ولی و صاحب دختر باکره انجام شود. آیا ازدواج دختر باکره بی اذن ولی باطل است؟»، پاسخ داده اند: «آیه مختص است به دختر باکره غیر بالغه و غیر رشیده اما ازدواج دختر بالغه رشیده به حسب روایات نیازی به اجازه ولی ندارد.»

همچنین به علت کثرت سوالات درباره ازدواج بی اذن، در  سایت آیت الله العظمی روحانی ویژه نامه ای جامع  برا ی همین موضوع منتشر شده است .

انتهای پیام
به اشتراک گذاشتن/ایمیل/بوک مارک این مطلب
نظرات بازدیدکنندگان:
 • با سلامطاعات و عباداتتون قبول حقمن دختری 36 ساله هستم که با خانواده زندگی میکنم و مشغول بکار بوده و در مسائل زندگی قدرت تصمیم گیری دارم درحال حاضر خواستگار ندارم و با پسری صیغه موقت خوانده ام که روابطمان حلال باشد می خواهم از محظر جنابعالی به پرسم که آیا بی اذن پدر صیغه من مورد قبول است و گناه حساب نشده ؟ قابل ذکر می باشد که مرجع تقلیدم آیت اله العظمی خامنه ای می باشد . لطفا مرا راهنمایی کنید .
 • باسلامبه آقا یا خانم سجادی بگویید لطفا در آیات قرآن تحریف نکنندخدا بر ناتوانی انسان برای اجرای عدالت آگاه است با این وجود فرموده : بگیرید2یا3یا4زن!چرا خدا از2 شروع به شمارش همسر کرده؟خدا فقط زمانی مرد را از تعدد زوجه منع میکند که به همسرش ظلم کند جایی که میفرماید: اگر بیم دارید که به همسران خود ظلم میکنید به کنیزان خود اکتفا کنید!علت این امر که در تفسیر قرآن آمده این است که گناه ظلم از ثواب ازدواج پیشی نگیرد!باتشکر
 • باسلام دختری هستم 25ساله دانشجوی دکتری نانوبنده از سه سال پیش با پسری دوست و آشنا شدم وصیغه کردیم باهم ارتباط جنسی عمیق داشتیم(بکارت بنده تحلیل نرفته است از جنس سخت و کششی ) ضمنا این شخص خواستگار بنده نیز یوده ولی با مخالفت پدرم بهم خورد ولی من با با ایشان ارتباط داشتم تااینکه از ایشان حامله شدم و و 20روزه سقط کردم اکنون عذاب وجدان شدید دارم بخاط این کارهایمبنده استقلال مالی دارم من گناهکارم؟؟از جهت رابطه ام یا سقط؟؟
 • با سلام، حدود 9 ماه است که نامزد کردم ودر این مدت هیچ گونه ارتباطی که گناه باشد نداشته ایم ،قرار بود که به همین زودی ازدواج کنیم که بر اثر فوت ناگهانی یکی از بستگان نزدیک معلوم نیست کی ازدواج کنیم وحداقل یکسال طول میکشد ،اما جدیدا فقط به هم دست میدهیم وارتباطمان در همین حد است ودو نفرمان هم مطمئن هستیم که تا زمانی که ازدواج نکنیم ارتباطمان از این حد فراتر نمیرود واین حد رابطه را هر دو حق خودمان میدانیم حال میخواستم بپرسم که ایا این رابطه گناه است ماکه همه ی فکرها وتصمیماتمان را گرفتیم وهمه ی خانواده ها هم راضی هستند از جمله پدرم که کاملا راضی است ،ولی راجع به عقد موقت هیچگونه حرفی زده نشده چون جرات وروی اینگونه حرفها پیش بیاید نداشته ایم ،حال نظر شما اگر رابطه ما از همین حد مطمئن باشیم که فراتر نمیرود چون هر دویمان کاملا به همه ی اصول پایبند هستیم. واینکه ایا برای همین دست دادن نه بیشتر میتوانیم خودمان بدون اینکه به پدرم بگوییم صیغه محرمیت بخوانیم چگونه است لطفا پاسخ مرا هر چه سریعتر بدهید با تشکر فراوان
 • دختری را که باجوانی عمل نامشروع داشته وبه خانه او میرفت منه کردم وبدون اطلاع پدرش بعلت نیاز شدید جنسی و در خواست او صیغه کرد لطفا راهنمایی بفرمایید
 • سلام من دانشجوی ارشد باهمکلاسی خود قصدازدواج دارم ولی تاپیداکردن کار خانواده من گفتن نه.ماخیلی به هم علاقه داریم ویکبار هم با هم صیغه کردیم بدون اجازه پدر (من مقلد آیت الله بهجت هستم)الان احساس گناه میکنم رابطه ی ما در حدعشقبازی بود لطفامراکمک کنید
 • بخاطرعشق زیادی که به هم داریم میترسم به غلط بیفتیم زیراهمکلاسی من دوباره درخواست صیغه دارد آیا اشکال دارد؟
 • در مورد ازدواج موقت دختر بدون اذن پدر در مطالب سایت شما خوندم کسانی که از مراجع تقلیدی تقلید میکنند که نظرشان در مورد یاد شده احتیاط میباشد میتوانند ازایت اله روحانی پیروی کنند که نظر ایشان نیاز به اذن پدر در ازدواج موقت نیاز نیست برای دختر بالغ.ایا درست متوجه شدم؟

 • نظر شما درباره این مطلب
  نام :
  ایمیل :
  تصویر امنیتی
  تکرار تصویر امنیتی:
       
   

    
    


  سایت خبری تحلیلی صدای شیعه ..::.. کلیه حقوق برای صدای شیعه محفوظ می باشد.
  Powered by Ferdows CMS Version 9.0.5 © 2007 All right reserved. سیستم مدیریت محتوی فردوس